E-Ticaret Yazılımı

E- ticaret sektörü son yıllarda en çok gelişen sektördür.

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ağ üzerinden alım ve satım hizmetlerinin yapılması olarak kısaca tanımlanan E-ticaret, aslında genişçe açıklanabilecek enstrümanlara sahip olan bir kavramdır. Aslında elektronik ağ olarak belirtilen kavram, internetin kendisidir. 1994 yılında Amerika, internet ticaretine öncülük etmiştir. İnternet ortamında ticari faaliyetlerine başlayan ilk site Amazon’dur. Aynı zamanda bu site e-ticaretin atası kabul edilmektedir.

E-ticarette, tüketicinin istediği ürünlerin ya da ürün tanıtımlarının, internet sitesi aracılığıyla bilgilendirme yapılarak satışa sunulması mantığı vardır. Günümüzde dünya genelinde ticaretin %80’i internet ortamında yapılmaktadır. Dolayısıyla devasa bir Pazar söz konusudur.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

2015 yılındaki verilere göre e-ticaret, %31 oranında büyüyerek artmaya devam etmiş. 2019 yılında da %31 oranında artmış ve 31 milyar dolar seviyelerine yükselmiştir. Bu rakamlar bizlere, insanların alışveriş merkezlerine ya da mağazalara gidip alışveriş yapmak yerine, oturdukları yerden bilgisayarları ya da cep telefonlarıyla alışveriş yapmayı tercih ettiklerini gösteriyor. Dolayısıyla internet üzerinden ticaret yapmak bugün de gelecekte de daha karlı bir iş alanı gibi görünüyor.

E-ticaret dünyasında yeriniz almak ve internetten satış yapmak için:

 • Kendinize Faaliyet Gösterebileceğiniz bir sektör bulun. Eğer halihazırda bir iş kolunda faaliyet gösteriyorsanız, iş kolunuzu internet ortamında taşıyın.
 • Ürün fiyatlarıyla ilgili araştırma yapın. Mesela son yapılan araştırmalar insanların internet ortamında satışı yapılan ürünlerin fiyatlarının 100-200 TL dolaylarında olmasını oldukça makul bulduklarını gösteriyor. Ancak tabi ki her ürünün optimum düzeyde bir fiyatı var. Fiziksel olarak mağazada satılan ürünlerle, internet ortamında satılan ürünler arasında da fark olması gerekiyor. Nedeni ise internet ortamında yapılan satışlarda, ürün maliyetlerinin düşmesidir.
 • İyi bir internet sitesi tasarımı yaptırın. Bu konuda uzman webmaster ya da ajanslardan yardım alabilirsiniz. Önemli olan görsellik ve tanıtımdır. İnternet siteniz ne kadar iyi olursa, insanların sizi tercih etmeleri o kadar kolay olacaktır. Öncelikle iyi bir tema seçimi ile işe başlamanız gerekiyor. Mesela E-ticaret temaları ile kişisel blogların temaları farklı olur. Yani amacınıza ve ticaretinize uygun bir tema seçimi ile hedef kitleye ulaşmanız daha kolay olacaktır.
 • İyi bir logoya ihtiyacınız olacak. Logo, ticari faaliyet gösteren firmaların görünen yüzüdür. Bir logoya baktığınızda, firma hakkında az da olsa bir fikir edinebilirsiniz.
 • Televizyon kanallarında, ürünlerin ve markaların reklamlarının yapılmasının nedeni, ürünü ya da markayı tanıtmak ve mümkün olduğunda çok kişinin haberinin olmasını sağlamaktır. Aynısı, internet ortamında da geçerlidir. İnternette yapılan reklam ise daha az maliyetlidir. Başlangıç olarak yapabileceğiniz en iyi reklam, firmanın tanıtım videolarının hazırlanması ve internet sitesinde baş sayfada yer almasıdır. Şu sıralar en çok izlenen tanıtım videoları, viral adı verilen yöntemle hazırlanan videolardır. Animasyon türünde videolarla da reklam materyalleri zenginleştirilebilir.
 • E-ticaret için yapacağınız tüm hazırlıkların internet sitesinde görülmesi yeterli olmayacaktır. Sosyal medya şu anda dünya genelinde milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Reklamlarınızın ya da firmanızın tanıtımı adına hazırladığınız tüm materyallerin, sosyal medya platformlarında da görünmesi önemlidir. İnternet sitenize bağlı birkaç tane sosyal medya hesabınız mutlaka olmalıdır.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Web yazılım uzmanından yardım alarak, iyi bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Kodlama ile yapılacak olan bir sitenin daha sağlıklı olacağını söyleyebiliriz. Kodlama yardımıyla site hazırlandıktan sonra, yayına almadan önce testinin yapılması gerekecektir.

Artık internet siteniz hazır, ancak işiniz henüz bitmedi. Sitenin her ay bakımının yapılması gerekecek. Ayrıca internet sitenize her ay yeni ürün girişi yapmanız gerekebilir. Siteyle ilgili görsel ve yazınsal materyallerin sürekli olarak yenilenmesi de gerekiyor.

e-ticaret sitenizden para kazanmaya başlayabilmek için ödeme sistemlerini bilmeniz gerekiyor. Tabi ki kredi kartı ve kapıda nakit ödeme gibi seçenekler mevcuttur. Ancak günümüzde daha güvenli ödeme sistemleri de var. Mesela; PayTR, İyzico gibi internet üzerinden faaliyet gösteren firmalarla anlaşabilirsiniz.

Ürün siparişlerinin sağlıklı bir şekilde teslim edilebilmesi için iyi bir kargo firması ile çalışmanız gerekiyor. Müşterilerin birçoğu, kargoda yaşanan sorunlar nedeniyle, aynı e-ticaret sitesi ile çalışmak istemeyebilir. Yani müşteri kaybetmemek için iyi bir kargo firması bulmalısınız.

Bir sonraki adım ise sitenizi ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) sistemine kayıt ettirmek olacaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı olan bu sisteme mutlaka kayıt yaptırmalısınız.

e-ticaret siteniz faaliyete geçti ve satışlarınız da oldukça iyi durumda. Ancak önemli olan sürdürülebilir bir ticarettir. Sakın bunu unutmayın! “Şikayetlerinizi bize, memnuniyetinizi başkalarına” sloganı artık sizin için geçerli değildir. Müşterilerinizin çoğalarak artması ve aynı kişilerin sizlerden sürekli olarak alışveriş yapmasını istiyorsanız, müşterilerden gelen geri dönüşlere dikkat etmeniz gerekiyor. İnternet sitenizin ve sosyal medya hesaplarınızın işletimini sağlayacak, iyi bir editör çalıştırarak, müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak Mantıklı mı?

Geleneksel ticaretin önemini kaybettiği şu günlerde, mutlaka dijital çağa adapte olmalı ve aslında daha kolay olan e-ticaret dünyasına adım atmalısınız.

E-Ticaret Yazılımları

E-ticaret sitenizin kurulum aşamasından, işletim aşamasına kadar olan tüm detaylarını sizlere hazır bir şekilde sunan firmalar ile çalışmayı tercih edersiniz. Böylece birçok detay ile uğraşmamış olursunuz. Bu konuda hizmet veren firmaların paket seçeneklerini incelemek isteyebilirsiniz. İnternet sitenize entegre olarak çalışan e-ticaret yazılımları sayesinde, sizde diğer işlerinize konsantre olabilirsiniz.

İyi Bir E Ticaret Teması Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir internet sitesi teması ile güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Tema seçiminde kararsız kalırsanız, profesyonel bir firmadan yardım almanız yararlı olacaktır. Tema içerisinde bulunan kapsamlı seçeneklerle hiçbir şey eksik kalmadan, sitenizi doğru bir şekilde temellendirebilirsiniz.

Özellikle görsel materyaller, e-ticaret sitesinde önem kazanmaktadır. Ürün görsellerinin optimum şekilde siteye entegre edilmesi gerekir. Ürün açıklamaları, e-ticaret sitesinde olmazsa olmazlardandır. Siteyi ziyaret eden müşteriler, ürünleri fiziki olarak incelemeyecekleri için, ürün hakkında mümkün olduğunca çok bilgi almak isterler. Ürün bilgilerinin doğru ve eksiksiz girilmesi, satın alma sürecinden sonra da müşteri memnuniyetinin sağlanması için gereklidir.

E-Ticaret Uzmanı Kimdir? Neler Yapar?

Ticaret üzerine kurulu internet sitelerinde; ürünlerin servis edilmesi ve pazarlanması işini yürüten, ürünlerin stoklarını internet üzerinden kontrol eden, marka yönetimi ve markanın birçok kişi tarafından görülmesini sağlayan ve en önemlisi dijital pazarlama işini yapan kişidir.

E-ticaret uzmanı görev olarak:

 • Firmaların e-ticaret altyapılarını oluşturmak ve hukuk kurallarına uygun olmasını sağlamak,
 • Firmaya ait olan markanın geniş kitleler tarafından bilinirliliğini sağlamak,
 • Pazarlama stratejileri geliştirmek ve belli bir program dahilinde bu stratejilerin yürütülmesini sağlamak,
 • E-ticaret sitesi ile ilgili analiz yapmak ve raporlar hazırlamak. Bu raporlar doğrultusunda internet sitesine gerekli düzenlemeleri yapmak,
 • Müşteri deneyimini gözlemlemek ve geri dönüşleri takip etmek,
 • İnternet ortamındaki ve arama motorlarındaki algoritma değişimlerini gözlemlemek,
 • Rakip firmaları takip ve analiz etmek ve bu doğrultuda stratejiler geliştirmek,
 • Firmanın sosyal medya üzerindeki faaliyetlerini düzenlemek,

Gibi işlemleri yerine getirir.

Profesyonel anlamda bir e-ticaret sitenizin olmasını istiyorsanız, uzmanlardan yardım almanız yararlı olacaktır. Sitenin kurulumu ve işletilmesi karmaşık işlemler ağından oluştuğu için tek başınıza baş etmeniz neredeyse imkansız olacaktır.

E Ticaret Vergilendirme Hakkında (h4 tag)

Nasıl ki fiziksel ortamda faaliyet gösteren firmalar, ödemekle yükümlü oldukları vergileri devlete veriyorlarsa, e-ticaret olarak faaliyet gösteren firmalar için de aynı durum geçerlidir. egirisimci.gov.tr buradaki linkten, göstermiş olduğunuz faaliyet türüne göre ne gibi vergilerle yükümlü olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.

E-ticaret siteleri:

 • Aylık olarak KDV vergisi öderler. Her ay beyan edilmesi gereken bir vergi türüdür. Her ayın 24’üne kadar beyan edilir ve 26’sında ödemesi yapılır.
 • Muhtasar vergisi 3 aylık ya da aylık olarak ödenen bir vergi türüdür. Her ayın 23’ünde beyan edilir ve 26’sında ödemesi yapılır.
 • Damga vergisi aylık olarak ödenir. Muhtasar vergisinde olduğu gibi beyanı yapılır ve ödemesi de aynı tarihlerdedir.
 • 3 aylık beyan edilen geçici vergi, ikinci ayın 14’ünde beyan edilir ve 17’sinde ödemesi yapılır.
 • Yıllık olarak beyan edilen ve ödenen Kurumlar vergisi, dönem kapandıktan sonra 4. Ayın 25. Gününde beyan edilir. Ödemeler ise aynı ayın sonunda yapılır.
 • İzleyen her ayın 23’üne kadar SGK beyan edilir ve ay sonuna kadar da ödenmesi gerekir.

Yukarıdaki vergileri ödemekle yükümlüdürler.

Kısaca E Ticaret Kanunu

E-ticaret, 6563 Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile kuralları belirlenmiş bir sistemdir. Ticaret kanununun düzenlenmesindeki amaç, tüketicinin korunması ve olası anlaşmazlıklarda yazılı olan kanunlar vasıtasıyla kolay bir çözüme ulaşılmasıdır. E-ticaret kanunu hakkında ayrıntılı bilgileri, bu bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

E-Ticaret Paketleri

E-ticaret sayesinde birçok firma dünya üzerinde hizmet verme şansını elde eder. Elektronik ticaret modeli günümüzde web sitelerinin vazgeçilmezi haline gelmiş platformlar arasında yer alır. Firmalar ve işletmeler bu platform üzerinden ürün ve hizmet alışverişi gerçekleştirerek gelir elde eder. Bu platformun bir diğer avantajı ise firma ve şirketlerin günlük hayatta karşılaşmakta olduğu maliyetlerin düşürmesini sağlamasıdır. Örneğin, normal yaşantımızda yer almakta olan firmalar ürünlerini satabilmek için çeşitli broşür, kartivizit ve reklam ajansları ile anlaşarak bellirli miktarlarda ücret ödemesi gerçekleştirir. E-ticaret siteleri ise firmaların ürün ve hizmetlerini tek bir başlık altında toplayarak dünya üzerinde tanınmasını sağlar.

E-ticaret sitelerinin firmalardan firmalara değişiklik göstermesinin ana sebebi E-ticaret paketleridir. Bu paketler sayesinde her kullanıcı satışa sunacağı ürün ve hizmet içeriğine uygun tasarımlara sahip olur. Bu paketlerin profesyonel web tasarım ajansları tarafından oluşturulması önem arz etmektedir. Çünkü yapısal ve mantıksal çalışmların ileriki zamanlarda sorun oluşturması durumunda web tasarım ajansları ile iletişime geçerek çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra düzenli ve etkili bir yapıya sahip elektronik ticaret siteleri daha fazla müşteri tarafından hit almaktadır.

E-Ticaret Paketleri Nasıl Olmalıdır?

E-ticaret paketleri web sitemizin ara yüzünü ve arka kısımlarda dönmekte olan bütün çalışmaları kapsama altına aldığından profesyonel, sorunsuz ve arama motorlarına uyum sağlayacak niteliklere sahip olması gerekir. Özellikle de arama motorlarına uyum sağlayacak kodların ve SEO çalışmalarının ışığında e-ticaret siteniz gün geçtikçe önem kazanacak ve tüm dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelecektir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere e-ticaret sitelerinin profesyonel web tasarım firmaları tarafından oluşturulmuş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Profesyonel çalışmalar ile birçok soruna kolayca çözüm bulmanızın yanı sıra prestijli bir tasarıma sahip olma şansını elde edebilirsiniz.

E-Ticaret Paketleri Fiyat

E-ticaret paketlerinin fiyatları web sitenin içinde barındırmış olduğu özelliklere ve yapısal çalışmalara göre farklılık gösterebilir. Ayrıca web sitelerini oluşturan ve satışa sunan firmalardan da fiyat farklılıkları gözlenebilir. Bizler de siz müşterilerimizin dünya üzerinde hizmet vermeye başlayabilmeniz için çeşitli paketlere ve yönergeler ile karşınıza çıkmaktayız. Her müşterimizin sahip olduğu bütçeye uygun paketler tasarlayarak internet üzerinde sanal mağazalara sahip olmalarını sağlamaktayız.

Harika E Ticaret Fikirleri

Ticaret bir parça risk, bir parça birçok kimsenin göremediği fırsatları görme sanatıdır. Günümüzde ticaret en iyi girişimcilik kavramı ile anlatılabilir. Girişimcilik ise birçok kişinin bu iş olmaz dediği alanlara yatırım yapmak ve kazanmaktır. Mesela 90’lı yıllarda Bill Gates yazılım alanında büyük bir potansiyel gördü ve bunu yakınındaki arkadaşları ile paylaşmak istedi. Ancak çok az arkadaşı onun fikirlerini destekledi ve yardımcı oldu. Günümüzde ise dünyanın en çok kazanan kişileri arasında Bill Gates yer alıyor.

Herhangi bir ürünün internet ortamında çok fazla satılacağını öngörmek için iyi bir analiz ve gözlem yeteneğinin olması gerekiyor. İnsanların en çok neye ihtiyacı var ve bu ihtiyaçlar yeterince karşılanıyor mu sorusuna cevap vermekle işe başlanabilir.

Mesela eskiden insanlar patates soymak için bıçak kullanırdı. Şimdilerde ise internetten birçok kişi, patates soyma aparatı satın alıyor. Nedeni ise bu aparatın patatesleri bıçaktan daha hızlı ve kolay soyabilmesidir. Eminiz ki patates soyma aparatı fikrini bulan kişi, birçok gözlem yapmış ve gözlemlerini iyi bir analiz süzgecinden geçirmiştir.

Yukarıda vermiş olduğumuz birkaç örnek dışında, daha fazla yeni iş fikirlerini ele almak mümkündür. Aslında en iyi yöntem, beyin fırtınası yapmaktır. Sizinle aynı düşünen birkaç arkadaşınız ile birlikte, internette ne satacağınızı beyin fırtınası yaparak bulabilirsiniz.

En iyi e-ticaret fikirlerinden bir tanesi de belki de ikinci el eşya alım satımı yapan sitelerin yaptıkları iştir. Eskiden insanlar yorucu uğraşlardan sonra, ikinci el eşyalarını satabiliyorlar ya da alabiliyorlardı. Özellikle öğrenciler, başka bir şehirde ev kiraladıklarında ikinci el eşyalara ihtiyaç duyuyorlardı. İnternet üzerinden yapılan satışlarda ise birçok kişinin rahatladığını söyleyebiliriz.

Özet Olarak E Ticaret Türleri

E-ticaret kavramı geliştikçe, kendi içerisinde de türlere ayrılmıştır. Aşağıda e-ticaret türlerini ve kısa açıklamalarını bulabilirsiniz.

B2C (Business to Consumer):

Firmanın ürünlerinin müşteriye doğrudan pazarlandığı, e-ticaret türüdür. Perakende satış olarak da tanımlayabiliriz. Trendyol, Akakçe, Gittigidiyor ve bunun gibi e-ticaret sitelerini örnek olarak verebiliriz.

C2C (Consumer to Consumer):

Müşterilerin birbirleri arasında alışveriş yapmasıdır. İkinci el eşyaların satışına aracılık eden siteleri örnek olarak gösterebiliriz. Günümüzde Letgo gibi popüler uygulamalar, bu türe en güzel örnektir.

C2B (Consumer To Business):

Genelde Freelance olarak çalışanlar için hazırlanan bir iş modelidir. Tüketiciler e-ticaret sitesine ürün ya da hizmet teklifinde bulunurlar ve bunun için ödemede bulunurlar. Bionluk, Evdekibakıcım, Armut gibi siteleri örnek olarak gösterebiliriz.

Neden E-Ticaret Sitesi Yaptırılır?

E-ticaret siteleri günümüzde birçok firma ve şirket tarafından kullanılmaktadır. Bu platform üzerinden ürünlerinizi rahatlıkla dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan internet kullanıcılarına ulaştırabilirsiniz. E-ticaret sitelerinin dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelebilmesi için profesyonel çalışmalar sonucunda hizmet vermeye başlaması gerekir. Profesyonel çalışmalar sonucunda e-ticaret sitelerine sahip olmak için ise, web tasarım ajansları ile anlaşmalar sağlayarak bu gereksinimleri tamamlayabilirsiniz

E-ticaret sitelerinin yaptırılmasında en büyük sebep daha çok kullanıcıya erişim sağlamak ve ürünlerin kolaylıkla pazarlanabilmesidir. Profesyonel firmalara yaptırılan e-ticaret siteleri daha profesyonel bir altyapıya sahip olmasından dolayı internet kullanıcıları tarafından daha fazla hit alabilmektedir.

E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

 • Kazançlarınızın Artmasını Sağlar

E-ticaret siteleri firmaların veya şirketlerin kazançlarını arttırarak dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelmelerine yardımcı olmaktadır. E -ticaret siteleri Google ve diğer arama motorları sonuçlarındaki çalışmalar sonucunda yer alabilme şansını elde ettiği zaman tüm dünya üzerinde birçok kullanıcı tarafından etkileşim sağlanarak ürün ve hizmetler hızlı bir şekilde pazarlanır.

E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

  • Kazançlarınızın Artmasını Sağlar

  E-ticaret siteleri firmaların veya şirketlerin kazançlarını arttırarak dünya üzerinde tanınan bir marka haline gelmelerine yardımcı olmaktadır. E -ticaret siteleri Google ve diğer arama motorları sonuçlarındaki çalışmalar sonucunda yer alabilme şansını elde ettiği zaman tüm dünya üzerinde birçok kullanıcı tarafından etkileşim sağlanarak ürün ve hizmetler hızlı bir şekilde pazarlanır.

  • 7-24 Online Olarak Hizmet Sunma İmkanı

  E-ticaret siteleri normal yaşantımızda yer alan mağaza ve işletmelerin aksine bütün gün hizmet verebilme özelliğine sahiptir. Bu durum müşterilerinize bellirli vakitlerin dışında her dakkika ve her saniye hizmet verebilme şansı doğurur. Dünyanın çeşitli bölgelerinde yer alan saat dilim farklarından dolayı oluşmakta olan sorunlarda bu platform sayesinde çözüme kavuşur.

  • Giderlerin Düşürülme Fırsatı

  Sanal mağazaların dışında günlük yaşantımızda sık sık karşılaşmakta olduğumuz firmalar çoğu zaman maliyetler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Elektronik ticaret işlemlerinde ise tek bir ödeme gerçekleştirerek uzun süreler hizmet verebilirsiniz. Bunun yanı sıra günlük yaşantımızda yer alan firma ve şirketlerin yer bulma, kira, çeşitli faturalar ve depolama sıkıntısı e-ticaret sitelerinde görülmemekte ve kısa sürede tüm dünya üzerinde hizmet vermeye başlamaktadır.

  • Geniş Satış Ağı

  E-ticaret siteleri sayesinde sadece bellirli bölgelere ürün ve hizmet pazarlanmasının yanı sıra tüm dünya üzerinden de pazarlamaların gerçekleşmesi sağlanır. Bu platform sadece belirli ürünleri içerisinde barındırmakla kalmaz. Çeşitli ürünleri ve hizmetleri de aynı anda içerisinde barındırarak değişik kitlelere de ulaşmak mümkündür.

  E Ticaret Web Siteleri Güvenli mi?

  Bu sorunun cevabı hem evet, hem de hayır olabilir. Nasıl ki internet ortamında bazı siteler kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulur, bazı siteler ise son derece güvenilirdir, aynı şekilde e-ticaret sitelerinde de aynı durum geçerlidir.

  Son zamanlarda dolandırıcı diye tabir edilen sitelerin sayısı oldukça arttı. Bu siteler arasında tabi ki e-ticaret siteleri de yer almaktadır. Peki ama bir e-ticaret sitesinin güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  Güvenli bir e-ticaret sitesi nasıl olmalı?

  • SSL (Secure Socket Layer) adı verilen güvenlik protokollerini barındırmalıdır. Bu şifreleme protokolü, müşterinin özel bilgilerini koruma amaçlı, Netscape firması tarafından hazırlanmıştır. Neredeyse tüm internet sitelerinde yer alır. Ancak yer almayanlarda vardır. Kredi kartı bilgilerinizi başkasıyla paylaştığınız için yaptığınız alışverişi riskli olarak görebilirsiniz. Ancak, SSL sertifikasına sahip olan bir site, vermiş olduğunuz şifre ve kullanıcı adı gibi bilgileri göremez ve güvenli olarak ödeme yapabilirsiniz.
  • E-ticaret sitesinin güvenirliğinden emin olmak için, arama motorlarında küçük bir araştırma yapın. Daha önceden bu siteden alışveriş yapmış olan kişilerin yorumlarını okuyun.
  • Kredi kartınızı internette kullanmaktan çekiniyorsanız, havale ya da EFT seçeneklerini kullanabilirsiniz. Daha da güvenlisi kapıda ödeme seçeneğini tercih edebilirsiniz. Birçok e-ticaret sitesinin kapıda ödeme seçeneği bulunmaktadır.
  • Gerçek kredi kartı yerine, kredi kartınıza bağlı olan sanal kredi kartı kullanabilirsiniz. Sanal kartınızdaki limiti ödeme yaptıktan hemen sonra değiştirebilir ve sıfırlayabilirsiniz. Böylelikle kartınızdan istenmeyen çekimlerin önüne geçmiş olursunuz.
  • E-ticaret sitesinin iletişim bölümündeki adres ve telefon bilgilerini mutlaka teyit edin. Eğer sitede bu tarz bilgiler yoksa alışveriş yapmayın.
  • E-ticaret siteleri alışverişi tamamladıktan sonra sizlere e-fatura gönderirler. E-postanızı alışverişten sonra mutlaka kontrol edin.

  Yukarıdaki anlattığımız kriterleri barındırmalıdır.

  Güvenli E-ticaret sitesi örnekleri için E-ticaret Referanslarımızı inceleyebilirsiniz.

  E Ticaretin Zararlı ve Faydalı Yönleri

  Bazı kişiler, eski alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek istemezler. Bu yüzden internet üzerinden yapılan alışverişlere şüphe ile yaklaşırlar. İnternet üzerinden alışverişin hem iyi, hem de kötü yönleri vardır.

  İnternetten alışverişin iyi yönleri:

  • Zaman ve para kaybını önlemiş olur.
  • Evinizin konforunda rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.
  • Ne ödeyeceğinizi tam olarak bilebilirsiniz.
  • Ürünlerin fiyatlarını kolayca karşılaştırabilirsiniz. Bütçenize en uygun ürünü hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.
  • 7/24 alışveriş yapmak imkanınız bulunmaktadır.
  • Kalabalıklardan bunalmadan alışveriş yapabilirsiniz.
  • Sıra beklemezsiniz ve ürün çeşit sıkıntısı yaşamazsınız.
  • Paket taşıma ve yorulma sıkıntısı yaşamazsınız.
  • E-ticaret sitelerinin dönemsel olarak düzenledikleri kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

  Olarak sıralanabilir.

  İnternetten alışverişin zararlı yönleri:

  • Outlet olan ürünlerden yararlanamayabilirsiniz. Sezon sonu ürünleri genelde e-ticaret sitelerinde bulamayabilirsiniz.
  • Ürünün yalnızca görüntüsünü inceleyebilirsiniz. Fiziksel olarak dokunamazsınız ve tam olarak ürün elinize ulaştığında, ürünün kaliteli olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Nadir de olsa kredi kartı hırsızlığı ile karşılaşabilirsiniz. Günümüzde güvenlik sistemlerinin gelişmesi ile birlikte kredi kartı hırsızlığı büyük ölçüde engellenmiştir. Yine de emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın.
  • Ürün elinize ulaştıktan sonra değişim ya da iade yapmanız zordur. Daha doğrusu zaman alır. Bu yüzden seçiminizi dikkatli yapmak zorundasınız.

  Olarak sıralanabilir.

E- ticaret, sizin reelde bulunan dükkanınızın veya şirketinizin sanal ortamdaki temsilcinizdir. E- ticaret üzerinden ürün ekleyebilir, ürün bakılabilir, satın alma işlemi yapılabilir, dağıtma yapılabilir ve reklam verilebilir. Hazırladığınız e- ticaret sitesi ile işlerinizi büyütebilir, satışlarınızı arttırabilir ve adınızı daha fazla kişiye duyurabilirsiniz.

Öncelikle bir şirketiniz ve geliriniz olması gerekiyor. Bir şirket veya dükkân açacaksınız. Peki hangi sektörde? Siz hangi sektörde başarılı olacağınızı düşünüyorsanız, o sektörde işe başlayın. Yalnız sektörünüzü çok iyi araştırmalısınız. Rakiplerinizi çok iyi tanımalısınız. Onlar sektörde ne gibi yenilikler yapmışlar, hangi yolları izlemişler hepsini inceleyin. Sonrasında bir isim belirlemelisiniz. Bu isim sizin internet üzerindeki alan adınız olacaktır. Böylece bir alan adı satın almalısınız. Hosting firmalarından yardım alabilirsiniz bunun için.

Güvenilir bir firma olmalısınız. Bu yüzden güvenli bir altyapınız olmalı. Bu altyapıyı da altyapı firmalarından destek alarak kurabilirsiniz. Şirketiniz için bir gelir – gider tablosu olmalı. Yani bir sermayeniz yok ise e- ticaret için de harcama yapamazsınız. Kesinlikle önce reeldeki şirketinizi dik tutmalısınız. Çünkü sizin için e- ticarete atılmak zamanınızı alacak. Ödeme yöntemlerinizi belirlemeniz gerekecek. Müşterileriniz için memnun kalacakları kampanyalar yapmanız gerekecek. Sırada e- ticaret sitenizi yönetmek kalıyor.

E- ticaret sitenizi yönetmek için daha detaylı makaleler okumalısınız. Geriye reklam çalışması ve pazarlama işleriniz kalıyor. Aralarında müşteri desteğinizi de unutmayın. Size kolay ulaşabilmeliler. Görüş ve önerilerini hem size ulaştırabilmeliler hem de sizden geri dönüş alabilmeliler. Bu nedenle müşteri memnuniyetini de önemsemeniz gerekiyor.

Öncelikle birçok konuda araştırma yapmanız gerekecek. Ancak e- ticarete başlamak için öncelikle ürün araştırması yapmalısınız. Çok satmak için ürün araştırmasında ilk bakmanız gereken yer popüler ve en çok satılan ürünler kategorisidir. Buradan ileride de satışına devam edebilecek olan ürünler için bir plan hazırlamalısınız. Ayrıca sadece kendi ülkeniz için değil, aynı zamanda yurt dışı pazarlarına da bakmanız gerekecek. Ürünlerinizi depolayacak ve saklayacak bir yer de bulmanız şart. Yasal olarak da bütün işletme belgeleriniz tam olmalı.

Artık ürünlerinizi satmalı ve markanızın adını duyurmaya başlamalısınız. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Reel işletmenizde site dışı SEO yöntemini kullanarak reklamınızı yapın. Daha sonra e- ticaret siteniz için site içi SEO yönteminizi kullanın. İnternet üzerinden reklam da verebilirsiniz. Adınızın daha fazla duyulmasını sağlar. Ancak bu stratejik yöntemler ile birlikte müşteri memnuniyeti sağlanmalı. E- ticaret sitenizi geliştirmeli, çağımıza uygun şekilde mobil destekli kurmalısınız. Online destek sunmanız da müşteri memnuniyeti kazandıracaktır. İşleriniz ilerlemeye başladığı zaman büyümek için sosyal medya aracılarını da kullanabilirsiniz.

E- ticaret paketlerinde bir temel olarak bulunan ögeler, bir de ek olarak eklenebilen ögeler bulunmaktadır. Zorunlu olarak paketin içinde bulunması gereken özellikleri şunlardır;

Bulut sunucu: Kullanıcılarına zaman kazandırmak için hazırlanmış büyük bir sistemdir. Datalarınıza hızlı bir şekilde, nerede olursanız olun ulaşmanızı sağlar.

Telefon ve Ticket Desteği: Acil durumlar için yapılmış bir sistemdir.

Mobil Uyumlu Hazır Temalar: Mobil destek için de geliştirilmiş olan, mobil görünümü dahil uygun temalar sunar.

Sanal Pos: Bütün bankalardan internetten ödeme almak için alınan poslardır. Kredi kartı desteğidir.

B2B: Firmalar arasında ürün alıp- satma işlem modelidir. Fiyat sorulabilir, teklif verilebilir.

B2C: E- ticaret sitesi ile tüketici arasındaki e- ticaret modelidir. Tüketiciler buralardan alış- veriş yapabilirler.

Gelişmiş SEO Yönetimi: E- ticaret sitenizin gelişmesi ve sermaye getirmesi için yapılan, reklamsız iyileşme desteğidir.

Elastic Search: İçerik arama, veri analizi yapma gibi güçlü performans kabiliyetleri olan arama motoru çeşididir.

Modüler İçerik Yönetimi: Model ve konum altyapınız sayesinde yeni modüller ekleyebilir, yönetebilirsiniz.

Yönetim Paneli: Yönetim panelleri sayesinde ürünlerinizi ekleme, silme, güncellemem işlemlerinizi yapabilir, aynı zamanda sitenizi yönetebilirsiniz.

Geliştirilmiş Sipariş Yönetimi: Pazarlama açısından önemli olan bölümdür. Sistemli bir şekilde sipariş dağılımına yardımcı olur.

Pazarlama Araçları Entegrasyonu: Pazarlama yapabileceğiniz bütün sistemlerin tanıtımı ve araçları birleşimi.

Gibi özellikler ile pakete sahip olabilirsiniz.

E- ticaret, hazır şirketleri olan iş adamları için çok faydalı bir işlemdir. E- ticaret, genel olarak daha fazla para kazanmanızı sağlamak amacı ile kullanılır. Faydaları oldukça fazladır. Özellikle kullanıcıları için yarar sağlıyor. Tüketiciler istedikleri zaman istedikleri yerden sipariş vererek ürün alabilirler. İnternet ortamında fazlaca rekabet olduğundan, reel mağazadan daha ucuza ürün satın alabilir. Zamandan tasarruf sağlamaktadır. Daha fazla seçenek imkânı sunar. Satış ve stok bilgilerini müşteriler de açık olarak görebilir. Fiyat araştırması yapan müşteriler de uygun bir şekilde alış- veriş yapabilirler.

Şirketler için faydaları da oldukça fazladır. Reel mağaza dışında, dünyanın en büyük tanınma yeri olarak bilinen internet ortamında markasını yaygınlaştırabilir. Doğru kullanılan e- ticaret sitesinde müşterilerini (ziyaretçilerini) ve satışlarını arttırır. Canlı destek sunabilirler. Böylece müşterilerinin görüş ve önerilerini değerlendirebilirler. Müşteri memnuniyeti oluşumuna olanak sağlar. Bu sayede e- ticaret siteniz için çok güzel geri dönüşler alabilirsiniz.

SEM uzmanlığı, yani bir diğer adı ile dijital pazarlama uzmanlığı aynı başlık altındadır. Dijital pazarlama uzmanları, işleri gereği SEM sistemini iyi bilmeleri gerektiğinden ve işlerinde SEM sistemine yoğunlaştıklarından SEM uzmanı olarak bilinirler.

SEM (Search Engine Marketing) uzmanları, SERP (Search Engine Results Page) adı verilen ve Türkçesi, arama motoru sonuç sayfası olan, adından da tahmin edildiği gibi arama motorlarında sonuç sayfası olarak karşımıza çıkan sayfada en üstlerde verilen reklamlar ile dijital pazarlama uzmanları olarak çalışırlar. Bu SERP bölümlerin mümkün olduğunca ucuza reklam vermek ve reklamlara gelen tıklanma sayılarını da mümkün olduğunca arttırmaktır. Bu nedenle genel olarak e- ticaret gibi siteler için verilir. Yani SEM uzmanları bir nevi uzman bir reklamcıdır.

Tam şu anda teknoloji yeni bir şey keşfediyor ve peşinden gidiyor. Ne zaman önce keşfedilen internet ve web siteleri de gelişim göstermekte. Hem web siteleri hem e- ticaret siteleri hem de blog sitelerin yeni vazgeçilmez ögesi blog bölümleridir. Ziyaretçileriniz artık sizin hakkınızda yazılmış veya yayınlanmış olan daha fazla içeriği sizin sitenizde bulmak istiyor.

Ancak bloglar e- ticaret siteleri için daha önemlidir. Çünkü bir e- ticaret sitesinin en büyük özelliği ürünleri ve pazarlamasıdır. Bu nedenle ürün tanıtımlarınız, ürünlerinizin hikayesi gibi içerikler kullanıcılarınızın hoşuna gidiyor. Özellikle bazı e- ticaret sitelerinde ürün hikayeleri oldukça revaçta.

Ayrıca e- ticaret sitenizin yükselmesi için gereken SEO sistemi için de çok büyük önem taşır. Çünkü SEO için gerekli olan en iyi ve en güvenli ortam e- ticaret sitelerinin bloglarıdır.

E- ticaret siteleri üzerinden birçok ödeme yöntemi mevcuttur. En çok bilinen ödeme yöntemi kredi kartlarıdır. Kredi kartı dışında; banka kartları, kapıda ödeme, havale ile ödeme ve hediye kartları gibi daha birçok ödeme yöntemi bulunmaktadır. Eğer e- ticaret siteniz yani markanız güvenlikli ise hiçbir ödeme şekli tehlike arz etmez. Ancak güvenlik sürekli olarak kontrol edilmediği sürece hem şirketiniz hem de müşterileriniz için büyük sorunlara yol açabilir.

Tamamen teknolojik bir sistem ile çalışıyorsanız banka kartları (veya kredi kartlarını), şirketinizde müşterilerinizin güvenini kazanmak istiyorsanız teslimat anında ödeme seçeneklerini koyabilirsiniz.