Endüstriyel Yazılımlar

Fabrikalarınız yazılım çözüm ortağı SoftPRO.

Endüstriyel Yazılımlar

Gün geçtikçe gelişen ve değişen teknoloji, üretime katkıda bulunmak ve insanların hayatını kolaylaştırmak için farklı şekillerde kullanılabilir. Üretime katkıda bulunmak için tasarlanan teknolojik gelişmelerin başında, endüstriyel yazılım ürünleri gelir. Endüstriyel yazılım, manuel yollarla oldukça uzun süren üretim süreçlerini hızlandırarak insanlara farklı iş kollarında kolaylık sağlar.

Endüstriyel Yazılım Nedir?

Endüstriyel yazılım, belirli alanlardaki verileri, dijital olarak işleyerek endüstriyel alanlarda kullanılmasını sağlar. Günlük hayatın pek çok yerinde karşımıza çıkan bu yazılım türleri, özellikle tasarım, inşaat, hizmet alanlarında mevcut bilgileri işleyerek hızlı bir sonuç sağlar. Bilgisayarların etki alanını artırmasıyla birlikte, endüstriyel yazılımların etki alanı genişlemektedir. Bu sayede her sektörde, bilginin işlenmesi ve yürütülmesi gibi faaliyetlerden kolaylıkla yararlanılabilir.

Endüstriyel Yazılımın Ne Gibi Faydaları Var?

Endüstriyel yazılımın profesyonel hayatta pek çok faydası bulunmaktadır. Bu tür yazılımların sağladığı kolaylıkların başında hız gelir. Endüstriyel yazılımlardan faydalanmadan tamamlanmaya çalışılan tasarım ve üretim süreçleri, oldukça zahmetli ve uzundur. Örneğin, mimari uygulamalarda sıklıkla tercih edilen AutoCAD programı, bir endüstriyel yazılımdır. AutoCAD sayesinde, büyük bir titizlikle hazırlanması gereken mimari çizimler kolaylıkla dijital ortamda hazırlanabilir. Yazılımın sağladığı kullanım kolaylığı sayesinde elle çizilemeyen pek çok ayrıntı projeye dahil edilebilir.

Tasarımcıların yoğun olarak kullandığı Photoshop programı da endüstriyel yazılımlardan biridir. Fotoğraf düzenlemeye yardımcı olan bu yazılım sayesinde üzerinde çalışmak istediğiniz görselleri kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Bu nedenle endüstriyel yazılımlar, üretim ve tasarım olanaklarını genişletir, süreci hızlandırır.

Endüstriyel Yazılımlar ve Endüstri 4.0

Endüstri kavramı uzun süredir var olan ve üretimi temel alan bir kavramdır. Bu kavram, imkânların gelişmesi ile birlikte kullandığı araçları değiştirerek, içinde bulunduğu çağ ile entegre olmayı amaçlar. Bu zamana kadar etkisini gösteren Endüstri 1.0, 2.0 ve 3.0 geçmiş dönemlere ait üretimi desteklemek için kullanılmaktaydı. Endüstri 4.0 da, günümüzde her alanı kapsayan internet temelli endüstriye verilen addır. Endüstri 4.0, endüstride teknolojiyi kullanarak sınırları genişletmeyi amaçlar. Bunun için yararlanılan araçlar ise son teknoloji robotlar, yapay gerçeklikler ve simülasyonlar olmaktadır. Endüstri 4.0 ve endüstriyel yazılımlar birbirini destekleyen ve besleyen kavramlardır. Gün geçtikçe gelişen endüstriyel yazılımlar endüstri 4.0’ın hızlanmasını ve gelişmesini sağlar.