Mobil Uygulamalar

SoftPRO CMS sayesinde artık siteleriniz her cihaza uyumlu

Mobil Uygulamalar

Tanım olarak yabancı kalanlarımız olsa da hayatımızda artık önemli yer edinen mobil uygulamalar hakkında merak ettiğiniz her bilgiye siz de yazımız aracılığıyla ulaşabileceksiniz. Öncelikle tanımını yapmamız gerekirse mobil uygulama nedir sorusunun kısa cevabı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, akıllı saatler gibi teknolojik ürünlerin tasarlanmış ve ürüne göre özel olarak kodlanmış yazılımlarıdır. Bu teknolojik aletler sadece akla ilk gelen örnekler olup, elbette çoğaltılabilir. Yazılımsız elektronik cihaz düşünülemez.

Günümüzde hemen hemen her şey için mobil uygulamalar mevcuttur. Bu uygulamalar kullanıcılar tarafından işlevine, kullanım kolaylığına göre elenir ve tercih edilir. En iyi mobil uygulamalar böylelikle ön plana çıkar ve tanındıkça daha çok tercih edilerek popülerlik kazanırlar. Kullanıcıların yapmak istedikleri işleri kolay yoldan ve de en hızlı şekilde yapabilmelerini sağlayan bu yazılımlar, kullanmakta olunan tabletler ya da telefonlar gibi elektronik cihazların fonksiyonlarını arttırırlar. Ancak her yazılım elinizdeki cihazlara uymayabilir. Yani, her yazılımı tüm cihazlarda kullanamayabilirsiniz.

Iphone Kullanıcıları İçin Mobil Uygulama Tercihleri

Çoğu kullanıcının alışık olduğu bir ara yüz vardır ve bu ara yüzden vazgeçip yeni bir yazılımı tercih etmezler. Bundaki başlıca sebep kullanım farklılıklarıdır. Bu farklılıklar çok büyük değişiklikler olmasa da ilk kullanımda yani alışma sürecinde söz konusu elektronik cihazın daha yavaş kullanılmasına sebep olur. Örneğin Iphone kullanıcıları ıos yazılımı kullanırken daha aktif olurlar. Apple marka ürünlerin yazılımında az önce bahsi geçen ıos yazılımı kullanılmaktadır. Mobil uygulamaların önemi burada kullanmayı istediğiniz uygulamanın ıos destekli olup olmamasıyla ilgilidir. Eğer farklı bir yazılıma ait uygulamayı kullanmak isterseniz, cihazınız bunu desteklemeyecek ve kullanımına izin vermeyecektir.

Android Kullanıcıları İçin Mobil Uygulama Tercihleri

Android yazılım, ıos yazılımı ile kıyaslandığında daha yaygın kullanılır. Bunun nedeni tek bir marka tarafından değil bir çok marka tarafından tercih edilen yazılım tabanı olmasından kaynaklanır. Sahip olduğunuz telefon ıphone değilse android tabanlı yazılımı olan birçok markadan biridir demektir. Sizler de cihazınıza bu yazılımı destekleyen mobil uygulamalar indirerek rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat diğer uygulamaları kullanamayacağınız konusunda endişeleriniz olmasın. Çünkü artık her iki yazılımda da benzer uygulamalar ya da aynı uygulamaların farklı yazılım destekleri bulunmaktadır.