Mobil Web Tasarım

SoftPRO CMS sayesinde artık siteleriniz her cihaza uyumlu

Mobil Web Tasarım

Son yıllarda internet kullanıcıları genellikle cep telefonları ile web sitelere giriş yapıyor. Bu durum başlarda belirli bir yaş grubunda olsa da şimdilerde her yaş, her ırk ve her türlü insan mobil aracılığıyla internet kullanmakta. Bu durum da web site üreticilerini mobil uyumlu web site tasarlamaya itmiştir.

Mobil Web Site Tasarımı Nedir?

Mobil web siteler masaüstü web sitelerine göre daha basittir. Mobil uyumlular, masaüstü web sitelerden daha farklı çalışır. Bu nedenle de farklı alan adı verilir. İnsanlığa hitap etmek isteyen bir firma sahibi kesinlikle web sitesine mobil web site tasarımı yaptırmalıdır. Mobil uyumlu olmayan web siteler Google arama motorunda dahi alt sıralarda yer alır.

Standart bir masaüstü web sitesini mobile çevirmek istiyorsanız birkaç değişiklik yapabilirsiniz. Meta alandaki birtakım kodlar değiştirilerek web site mobile uyumlu hale getirilebilir.

Mobil web sitenin birçok aşaması vardır. Web sitesi tasarlamadan önce nasıl bir web site istediğinize karar vermeniz ilk aşamadır. Karar verdikten sonra belirli kodlamalarla tasarım yapılır. Alan adı, hosting belirleme, seo tasarımı yapma da halledildikten sonra web siteniz hazırdır.

Mobil Site Tasarımı Nasıl Yapılır?

Mobil web site tasarımı üretilirken HTML ve CSS kodlamaları kullanılır. CSS medya sorgulaması ile halihazırda bulunan web sitenizin görünümünü değiştirebilirsiniz. Mobil web site tasarlanırken özgünlük, yüksek hız, basit dil anlatımı, göze hitap edecek renklerle içerikler kullanılmalıdır. İçerik tasarımı her yaş grubuna hitap edecek renkte, yazı stili ve puntosunda olmalıdır. Ayrıca bu web sitelerde çok fazla reklam alınmamalıdır. Kullanıcılar reklam gördüğünde hızlıca muadil olan farklı bir web sitesine geçebilir. Mobil web siteler ekonomik olarak da daha uygundur.

Neden Mobil Site Tasarımı?

Mobil web site, masaüstüne göre daha kolay ulaşım sağlar. Bu da tercihini arttıran nedendir. Genellikle elde bulunan cep telefonu aracılığıyla ihtiyaç duyulan web sitesine kısa bir yolla ulaşılabilir. Yemek yerken, yürüyüş yaparken, başka biriyle konuşurken mobil web siteye hızlıca giriş yapabilirsiniz. Kolay ulaşılabilirlik, daha basit içerik tasarımı gibi etmenler mobil web sitesi kullanımını arttıran nedenlerdendir. Bu nedenle firmalar veya kişiler mobil web site tasarımı yaptırır.