Otomasyon Yazılımları

Firmanızın çözümsel otomasyon yazılım desteği SoftPRO'da.

Otomasyon Yazılımları

Hem insan gücü hem de makine gücü kullanılarak yapılan işlemlere otomasyon denir. Otomasyon sistemleri, makinelere belirli komutlar yükleyerek insan gücüne ihtiyaç duymadan tüm işlemleri yapabilme olanağı vermedir.

Otomasyon Yazılımları Nedir?

Otomasyon yazılımları, otomasyon yapılırken uygulanan denetlemeleri sağlar. Bu nedenle çok önemli bir yeri vardır. Otomasyon firması yetkilileri başarılı bir yazılım uzmanı ile anlaşmalıdır. Bu şekilde otomasyon yazılımı yapılarak firmanın verimi arttırılabilir.

Otomasyon Yazılımları Nasıl Yapılır?

Kurumsal firmalar genellikle 24 saat üretimi devam ettirir. Bu üretim sürecinde de minimum kayıp gerekir. Otomasyon yazılımları bir üretim bandında gerçekleşen tüm iş akışını kontrol eder. Bu kontrole denetleme de denilebilir. Otomasyon sistemleri içinde hız, güvenilirlik, doğruluk, şeffaflık, veri kaybı gibi etmenler ortaya çıkmalıdır. Otomasyon yazılımları ile stok takibi, veri işleme, sayım, mal kabul, etiketleme gibi birçok işlemi yapabilir. Bunun için yalnızca internet bağlantısı ve başarılı bir otomasyon yazılımı olmalıdır.

Otomasyon Yazılımlarının Avantajları Nelerdir?

Otomasyon sistemleri inşaat, imalat, elektrik, sanayi ve tekstil gibi birçok alanda hizmet verir. Bu da otomasyon yazılımları bu alanlarda kullanılabilir demektir. Otomasyon yazılımı başarılı olduğu sürece firmanın karlılık oranı, kalitesi ve verimi artar. Otomasyon yazılımları sayesinde fabrikalarda hatasız üretimler gerçekleşir. İnsan gücünün gerektirdiği durumlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunları ve iş kazaları yok edilir. Gerçekleştirilen tek tip üretimle müşterilere ulaşım artar. Otomasyon yazılımı sayesinde üretimde kullanılan ürünler eksik ya da fazla kullanılamaz. Bu durum fazla kullanımda fabrikada oluşabilecek israf ihtimalini ortadan kaldırır. Aynı zamanda eksik ham madde kullanımında da yanlış veya hatalı, eksik üretim riski de yok olur.

Otomasyon sistemleri anlık raporlar sunar. Bu şekilde üretimde hangi aşamada olunduğu, nasıl bir yol izlenmesi gerektiği görülebilir. Otomasyon sisteminde üretim bandı kontrolü yapıldığından yukarıda bahsedilmişti. Bu sistemde üretim bandında meydana gelebilecek her hangi bir olumsuz etken uyarı verir ve anında fark edilebilir. Bu da yine işletmeye avantaj sağlar.

Otomasyon sistemleri sayesinde insan gücüne olan ihtiyaç azalır. Yapılan bir işi önceden 6 kişi yapıyorsa yazılımdan sonra 3 kişi yapabilir. Böylece firma personel maliyetinden de kar sağlar.