Responsive Tasarım

Tasarımlarınız Artık her boyuta göre sekil alıyor

Responsive Tasarım

Responsive tasarım, günümüzde olmazsa olmaz bir teknolojidir. Kullanıcılarının bildiği üzere günümüzde bilgisayarlardan daha fazla cep telefonları ve tabletler kullanılmakta. Bu araçlarla internet kullanımı oldukça yaygın. Herhangi bir web sitesinin hem bilgisayar hem tablet hem de cep telefonlarına uyumlu olmasını sağlayan işlem responsive web tasarım işlemidir. Responsive tasarım sayesinde tüm cihazlardan web sitesi girişi her çözünürlüğe duyarlı olur.

Responsive Tasarımı Nedir?

Bir web sitesine giriş sağlandığında responsive tasarım hangi teknoloji aracını kullandığınızı algılayabilir. Örneğin; cep telefonu ve bilgisayarla aynı web sitesine giriş yaptığınızda farklı tasarımlar görebilirsiniz. Her cihazın ölçüleri farklı olduğundan tasarım içeriği de farklı olur. Responsive tasarım ile cihazlarda anında uyum sağlayan site tasarımı ile tüm içerikler (yazı ve medyalarınız) giriş yaptığınız cihazda hemen ayarlanır. Responsive tasarım CSS ve HTML kodları ile yapılır. Bu kodlamalar alanında uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır.

Responsive Tasarım Ölçüleri

Responsive tasarım için her akıllı cihazda farklı tasarım ölçüleri bulunur. Bu şekilde cihaza göre çözünürlük ve tasarım değişir. Genellikle bilgisayarlar yani masaüstü ve notebook web tasarımlar için 1024 px ve üzeri ölçüler kullanılır. Tabletlerde ekran boyutu 768 px ile 1024 px arası değişir. Yatay tutulan akıllı telefonlar için 480 pk ile 768 px arası, dikey tutulan akıllı telefonlar için de 479 px ve altı olarak değişebilmektedir.

Responsive tasarım uyumlu bir web site içeriği anlamına gelir şeklinde tanımlanabilir. Son 8 yıldır oldukça popüler olan bir tasarım şeklidir. Responsive tasarımla içerikler daha kolay kullanım sağlamak amacıyla şekil değiştirebilir. Bazı internet sitelerinin önemi düşük sekmeleri mobil kullanımda gözükmez. Bunun nedeni de kullanıcıya daha kolay ve hızlı bir internet keyfi sunmaktır. Responsive olan web sayfası görünümü ile responsive olmayan web sayfası görünümü oldukça farklıdır. Bilgisayar ekranı daha büyük olduğundan buradaki yazılar mobilde oldukça küçük gözükür. Kullanıcı da bu yazıları yakınlaştırmaya çalışır ve olumsuz bir sayfa ziyareti gerçekleşir. Fakat responsive tasarımla masaüstündeki yazılar mobilde farklı bir versiyona geçer. Böylece kullanıcı için daha aktif bir sayfa ziyareti oluşur.