Web Servis

Hosting,Domain hizmetiniz SoftPRO Güvencesiyle.

Web Servis

Web sitesi kavramıyla birlikte hayatımıza pek çok yenilik girdi. Hayatımızı kolaylaştıran bu tür yenilikler, aynı zamanda bazı temel sorunları da beraberinde getiriyor. Web sitelerinden veri aktarımı, kısa bir süre önce çözüm aranmaya başlanan sorunlardan bir tanesiydi. Sosyal paylaşım siteleri, kişisel web siteler, e-ticaret siteleri, bloglar gibi pek çok web sitesinde verilerin taşınması büyük bir sorun teşkil ediyordu. Web Servis kavramı da, bu sorunlardan hemen sonra hayatımıza girerek büyük bir çözümün kapısını araladı.

Web Servis Nedir?

Web servis, mevcut web sayfasında yer alan verileri, başka cihazlarla paylaşmak için kullanabileceğiniz bir servistir. Bu serviste hangi web sitesini kullandığınız veya bu verileri hangi cihazlarla paylaşmak istediğiniz önemsizdir. Web Service, sizin yerinize veri aktarımını gerçekleştirerek büyük bir zahmeti önler. Web Service’in sağladığı kolaylıklardan yararlanmaya başlamadan önce, Web servis bileşenleri ve türleri gibi temel bilgilere aşina olmanız oldukça yararlı olacaktır.

Web Servislerinin Bileşenleri

Web Servis bileşenleri, farklı alanlarda etki göstermektedir. Bu bileşenler, web servisin çalışma prensibine göre farklı alanlarda görev almaktadır. Temel web servis bileşenleri sırasıyla Basit Nesne Erişim Protokolü, Evrensel Tanımlama, Keşif ve Entegrasyon ve Web Hizmetleri Açıklama Dili’dir.

Web Servis Çeşitleri

Veri aktarımı için kullanılan Web Servislerin temelde iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlar, Restful ve SOAP Web Servisleridir. Bu Web Servis türleri, farklı durumlarda kullanıldığı için kullanıcıların bu çeşitleri temel düzeyde öğrenmesi gerekmektedir. Restful, html, json, xml türündeki tüm çıktılara olumlu yanıt verebilir. Ancak SOAP web servisi, yalnızca xml türünde işlem yapabilmektedir. Bu nedenle farklı türlerden aktarım yapmak isteyen kullanıcılar, Restful Web Servisi türü ile işlem yaparak daha iyi sonuç elde edebilir.

Web Servis Niçin Kullanılır?

Web Servisler, istenilen verileri başka cihaz ve sitelerle paylaşmaya yarayan bir hizmettir. Bunun yanında web servisleri, verilerin aktarım sırasında yorumlanmasını da sağlayabilir. Bu nedenle büyük ölçekli veri transferi yapmak isteyen herkes, Restful veya SOAP web servis türlerinden birini kullanabilir. Web servisleri, günümüzde tüm sektörlerde aktif olarak kullanılan hizmetlerden biridir. Güvenli bir şekilde veri transferi sağlamak isteyen herkes tarafından tercih edilmektedir.